آموزش خانواده

امروزه آموزش خانواده یکی از ضروری ترین برنامه‌هایی است که اگر در مرحله ی اجرا با شیوه‌های نوین و فعال توأم گردد قابلیت ارزشمند و مؤثری را در فرایند انتقال مفاهیم و مهارت‌های زندگی برای یک زندگی موفق به خانواده‌ها نشان خواهد داد.

آنچه در این طرح به طور کاملاً جدی و به عنوان هدف اصلی مورد توجه و پیگیری قرار گرفته تأکیدی است بر همین نکته که امروزه آموزش خانواده نیازمند تحولی فراگیر و حرکت به سمت استفاده از روشهای نوین و مؤثر و تاثیر گذار می‌باشد. بررسی دقیق و علمی‌آمارها نشان می‌دهد که این نیاز در میان خانواده‌ها تا حد قابل توجهی احساس شده است و آنان نیز به این مهم توجه و تأکید دارند.نکات زیر بیانگر این امر است:

میزان افزایش سطح اطلاعات والدین .

نگرش مثبت آنان به آموزش خانواده با شیوه فعال ایفای نقش.

تناسب سخنان تحلیلگر با موضوع و نیز استقبال والدین از آن و مواردی از این دست، نشان دهنده    علاقه و استقبال فراوان آنان از فرایندی است که این طرح موارد یاد شده را دنبال نموده است . آنچه از نظر سنجی‌های به عمل آمده از مدیران محترم مدارس بدست آمده نشان دهنده این نکته است که بدیع بودن این طرح در نوع خود توانسته است نگرش و دیدگاه مدیران را نسبت به فرایند آموزش خانواده تغییر دهد و می‌توان آن را سرآمد و نقطه عطفی در آموزش خانواده به حساب آورد.

مدیران در نظر سنجی به عمل آمده با صحه گذاشتن بر نکاتی چون:

متناسب بودن با سطح سواد والدین منطقه،

فعال و جذاب نمودن فرایند آموزش خانواده ،

خارج نمودن آموزش خانواده از شیوه‌های صرفاً سخنرانی و غیره، بر مثمرثمر بودن این طرح تأکید نموده و مناسب بودن آن را برای آموزش خانواده مورد تأیید قرار داده‌اند.بنابراین پیشنهاد می‌شود که موارد زیر مورد توجه مسئولین قرار گیرد:

1- برنامه‌ریزی و اجرای دقیق تر از طریق بررسی میزان تناسب موضوعات مطرح شده با نیازهای خانواده.

2 - هماهنگی برای اجرای متمرکز جلسات آموزشی به صورت تلفیق چند آموزشگاه در یک مکان مشخص.

3 - آموزش مدرسین و آشنا نمودن شیوه و متدهای جدید آموزش و تدریس مهارتهای ارتباطی و زندگی.

/ 0 نظر / 55 بازدید