تعریف اینترنت INTERNET :

همانطوری که قبلا دیدیم اینترنت به زبان ساده عبارتست از یک شبکه جهانی که در آن شبکه ها و دستگاه ها با همدیگر در ارتباط می باشند و با اتصال به این شبکه عظیم می توانیم از اطلاعات ذخیره شده در دستگاه های دیگران استفاده نمائیم و یا اینکه به تبادل اطلاعات و پیام بپردازیم.

تاریخچه اینترنت به دهه 1960می رسد پس از جنگ جهانی دوم و احساس نیاز وزارت دفاع آمریکا برای داشتن شبکه ای سریع و هماهنگ و قابل اطمینان که از هر نقطه آمریکا بتواند ارتباطات لازمه را فراهم نماید، این پروژه که آرپانت(ARPAnet ) نامیده شد طرح مشترکی بود بین چندین دانشگاه بزرگ آمریکا، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته( Advanced Research Project Agency  ) و وزارت دفاع امریکا ، و توانست شبکه بسیار بزرگی را جهت اتصال کامپیوتر های این مراکز بوجود آورد.

 برای اتصال به اینترنت نیازمند چه ابزارهایی می باشیم:

v    یک دستگاه رایانه مناسب

v  یک دستگاه مودم و یا کارت شبکه در شبکه های محلی کاربرد دارد.

v یک رشته خط تلفن جهت اتصال به مودم که در صورت استفاده از کارت شکبه در شبکه های محلی مورد نیاز نبوده و در چنین مواردی از طریق رسانه های شبکه ( کابل شبکه و یا بی سیم و ... ) انجام می گردد

v داشتن کلمه کاربری و رمز عبور برای ورود به اینترنت که عموما با کارتهای اینترنتی از طریق یک ISP مناسب تهیه می گردد.

v  نصب یک نرم افزار مناسب مرورگر اینترنت

 چگونه می توان به اینترنت اتصال پیدا کرد :

در گذشته اتصال به اینترنت به دلیل عدم آشنائی و محدودیت هایی که وجود داشت کاری بسیار مشکل بود در حالیکه هم اکنون توسط برگهای راهنما و لوح های فشرده ای که توسط شرکت های سرویس دهنده اینترنت در اختیار کاربران قرار می گیرد بسادگی می توان به اینترنت اتصال پیدا نمود

در شبکه های محل مدیران فنی شبکه این کار را انجام داده و دستگاه را جهت اتصال به شبکه و نهایتا اتصال به اینترنت تنظیم می نمایند

مهمترین کاری که در کامپیوتر های خانگی برای اتصال به هر شبکه ای انجام می دهیم نصب مودم و تعاریف مربوط به این سخت افزار می باشد که بسیار ساده بوده و در اغلب موارد نرم افزار سیسنم عامل قادر می باشد که این سخت افزار را پیدا نموده و از آن استفاده نماید .

پس از نصب مودم اطلاعات مربوط به محل جغرافیایی و شماره و پیش شماره های مربوط به این محل در خواست می گردد و ما با تعریف یک ارتباط جدید ( New Connection ) قادر خواهیم بود که به شبکه مربوطه و نهایتا به اینترنت متصل شویم.

نکته مهم دیگر استفاده از مودم های مناسب برای اتصال به اینترنت می باشد برخی از ISP ها اقدام به سرویس دهی از طریق خطوط پرسرعت می نمایند که در این مورد نوع و سرعت جوابدهی مودم بسیار مهم می باشد.

 سرویس دهنده های اینترنت ISP:

سرویس دهنده های اینترنت که به( ( ISP ( Internet Service Provider ) معروفند که به صورت شرکت های واسط و فراهم کننده این سرویس ابتدا پهنای باند مشخصی را بصورت اجاره ای یا ماهواره ای تهیه نموده و با فراهم نمودن بستر مخابراتی مناسب آن را در اختیار کاربران قرار می دهند این سرویس بصورت ساعتی و یا حجمی و با قیمت های متفاوتی ارائه می شود.

 

 مفهوم وب جهانی ( WWW ):

واژه وب جهانی WWW از کلمات World Wide Dew گرفته شده است و قسمت اولیه آدرس های اینترنتی را تشکیل می دهد مانند www.tbzmed.ac.ir و یا آدرس www.icdl.org که اولی مربوط به دانشگاه علوم پزشکی تبریز و دومی مربوط به سایت اصلی ICDL می باشد و در واقع کلید ورود به صفحه اول سایتمی باشد این سرویس محبوب ترین سرویس ارائه شونده در شبکه اینترنت می باشد و مجموعه ای از صفحات اطلاعاتی متصل به هم می باشد که با پیوندهای ویژه ای ( Hyper Link )به هم وصل می شوند

 نشانی وب یا آدرس URL :

واژه ( (URL ( Uniform Resource Locator )به نشانی منحصر به فرد صفحات وب گفته می شود که شامل نام وب سایت و صفحه مربطه می گردد.

  نامه الکترونیکی ( Email ) :

سرویسی است که بر روی برخی از سرویس دهنده های اینترنتی ارائه می گردد و ما قادر می سازد که با اتصال به اینترنت پیغامهای خود را در قالب نامه های الکترونیکی ارسال و پاسخ مربوطه را در اسرع وقت دریافت کنیم .

طریقه استفاده از این سرویس به این ترتیب است که ابتدا می بایست برای خودتان از طریق سایتهایی که اقدام به گشایش حساب می نمایند یک حساب نامه الکترونیکی باز نمائید و سپس می توانید با استفاده از نام کاربری و رمز خود وارد صندوق پستی شده و اقدام به ارسال پیغام نمایید و یا به نامه های رسیده خود پاسخ دهید .

  گروههای خبری ( News Groups ) :

با استفاده از این سرویس شما می توانید در گروههای مختلفی بر حسب علاقه و سلیقه عضو شده و در کنفرانسهای زنده به بحث بپردازید و یا اینکه در مورد خاصی با علاقه مندان به همفکری و تبادل نظر بپردازید.

در صورت علاقه مندی به تفحص و تحقیق می توانید از نتیجه تحقیقات دیگران در زمینه کاری مشترک استفاده نماید و یا اینکه نتیجه کار خود را برای دیگران ارسال و نظرات آنها را جویا شوید .

 سرویس دهنده وب ( Web Server ) :

سرویس دهنده وب دستگاهی است که به منزله شرکت انتشاراتی بوده و طراحان و مولفین صفحات وب پس از اتمام کار خود آن را در این سرویس دهنده قرار می دهند تا جهت استفاده در معرض عموم قرار گیرد بدین ترتیب از هر نقطه دنیا با مراجعه به آدرس این سرویس دهنده می توان مدارک منتشر شده بر روی آن را مرور کرد بدین ترتیب اطلاعات بسیار زیادی در سراسر جهان در اختیار عموم استفاده کننده گان قرار می گیرد

 

 

/ 0 نظر / 911 بازدید